INSTYTUT JAZZU

Kierunek studiów: JAZZ I MUZYKA ESTRADOWA

Specjalność: realizacja dźwięku (nowość)

Czas trwania, tryb i rodzaj: 3-letnie bezpłatne stacjonarne studia licencjackie - dzienne
3-letnie niestacjonarne studia licencjackie - zaoczne

Zobacz film o instytucie w HD
prof. dr hab. Wojciech Niedziela
Dyrektor Instytutu Jazzu
Realizacja dźwięku jest specjalnością dającą młodym adeptom umiejętności profesjonalnych działań z obszarów nagrań muzycznych, nagłaśniania imprez kulturalnych oraz kreacji multimedialnych.

Nowa specjalność umożliwia zdobycie praktycznego zawodu realizatora dźwięku.
W czasie nauki każdy Student zostanie przygotowany do pracy w programach do nagrywania i obrabiania dźwięku na potrzeby artystyczne, radiowe, telewizyjne itp. Po trzech latach nauki Absolwent zostanie przygotowany do tego, aby w sposób profesjonalny zajmować się pracą z dźwiękiem, zapewniając właściwe jego parametry techniczne i estetyczne.


Jak uczymy?
Podstawowym założeniem jest przede wszystkim nauczanie Studenta nowoczesnych i aktualnych technik sztuki realizacji nagłośnień i produkcji muzycznej. Podstawowym narzędziem pracy w obu przypadkach jest komputer i DAW (Digital Audio Workstation), czyli w wolnym tłumaczeniu wirtualne środowisko muzyczne (program), w którym odbywa się w zasadzie cały proces pracy nad dźwiękiem. Mowa tu m.in. o montażu, edycji, miksie, aranżacji, masteringu i wielu innych. Student po ukończeniu nauki będzie bezwzględnie posiadać wiedzę jak obsługiwać podstawowe narzędzie pracy na stanowisku realizatora dźwięku.

Czego uczymy?

W czasie trzech lat nauki Student będzie uczestniczył m.in. w zajęciach:
Techniki nagłośnienia/propedeutyka technik nagłośnienia - to jeden z przedmiotów kierunkowych.
Zajęcia mają na celu ukazanie Studentowi jak wygląda praca realizatora dźwięku. Oprócz praktycznej obsługi sprzętu, Student nauczy się jak współpracować z muzykami, aktorami i innymi artystami. Student w trakcie zajęć dowie się m.in.: jak skonfigurować scenę pod odpowiednie wydarzenie artystyczne, jak odpowiednio dobrać technologię do skutecznego zrealizowania koncertu, jak wydobyć główny przekaz i nie przekłamać akustycznie sztuki muzycznej i wielu pokrewnych. Przedmiot ten jest pokrewny przedmiotom: technika filmowa, radiowa, fonograficzna, teatralna i estradowa, organizacja produkcji.
Techniki studyjne/propedeutyka technik studyjnych - to przedmiot, który ma ukazać pracę z dźwiękiem w studiu, w różnych sytuacjach od komercyjnych po artystyczne, podczas wszystkich faz jego powstawania. Przedmiot jest podzielony na dwie części: techniki produkcji muzycznej - wykładowa oraz produkcja muzyczna - ćwiczenia w studio.
Elektroakustyka - to bardzo obszerny przedmiot, który ma uświadomić Studentowi jak wygląda, a w zasadzie jak brzmi, świat muzyki i dźwięków. Porusza tematykę fizyki dźwięku, techniki pracy urządzeń wykorzystywanych w pracy w studiu i na scenie, akustykę i instrumentoznawstwo. Przygotowuje do świadomej i bezpiecznej dalszej nauki na zajęciach praktycznych.

Niech inni Ci zazdroszczą

Realizatorzy dźwięku najczęściej pracują w studiach nagrań, radio, telewizji, teatrze i na estradzie.
Absolwent realizacji dźwięku PWSZ w Nysie może pracować także jako producent muzyczny. Zajęcia prowadzą realizatorzy dźwięku i aranżerzy (mgr Piotr Furtas, mgr Cezary Wojciechowski) oraz wybitni muzycy jazzowi.

Wejdź na wyższy poziom

W ramach specjalności działa Studenckie Koło Naukowe Produkcji Muzycznej.

Wybrane przedmioty

  • propedeutyka technik nagłośnienia
  • propedeutyka technik studyjnych
  • akustyka
  • urządzenia elektroakustyczne
  • techniki komputerowe w realizacji
  • nagrań
  • techniki studyjne
  • kształcenie słuchu
  • mastering
  • instrumentoznawstwo
  • kompozycja i aranżacja

Praktyki

2-tygodniowe praktyki po I i II roku studiów w szkołach podstawowych, ogniskach muzycznych.

Uczelnie partnerskie

W czasie studiów Student ma dodatkowo możliwość zrealizowania 3-miesięcznych zagranicznych praktyk wakacyjnych (związanych z kierunkiem kształcenia) w wybranej przez siebie instytucji na terenie krajów UE i Turcji oraz wyjazdu na semestr lub jeden rok akademicki do uczelni partnerskch:

  • Kunstuniversität Graz (KUG), Austria
  • Strossmayer University of Osijek, Chorwacja
  • Hochschule Lausitz, Niemcy
  • Nord-Trondelag University College, Norwegia
  • Harran University, Turcja

Po studiach

Absolwent będzie potrafił zajmować się np. tworzeniem produkcji muzycznych, miksowaniem dźwięków, rekonstrukcją dźwięku, masteringiem, montażem, a także nagłaśnianiem, może podjąć pracę w studiach nagrań, radio, telewizji, teatrze, imprezach plenerowych, koncertach live itp. kontynuacja studiów na poziomie magisterskim w kraju lub za granicą.

Rekrutacja

Dla kandydatów na studia stacjonarne oraz niestacjonarne, zarówno tych, którzy zdawali nową maturę, jak i starą maturę przewiduje się dwustopniowy tryb kwalifikowania. Składa się on z egzaminu wstępnego oraz konkursu świadectw. Warunkiem dopuszczenia do drugiego stopnia kwalifikacji jest zdany egzamin wstępny.

Egzamin wstępny na specjalność realizacja dźwięku jest egzaminem ustnym. Składa się z rozmowy kwalifikacyjnej oraz sprawdzianu wiedzy kandydata z zakresu instrumentoznawstwa, kształcenia słuchu oraz analizy akustycznej wybranych przykładów muzycznych.

Wynik uzyskany na egzaminie wstępnym jest średnią arytmetyczną punktów z obu elementów uzyskanych przez kandydata.

Konkurs świadectw przeprowadza się zgodnie z zasadą: w przypadku kandydatów z nową maturą do obliczeń bierze się wszystkie wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym, z tym że z przedmiotów dodatkowo wybranych tylko te, z których kandydat uzyskał co najmniej 30% punktów. W przypadku kandydatów zdających maturę wg starych zasad do obliczeń bierze się oceny ze wszystkich przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości.
Punktację umiejscowającą kandydata w rankingu ustala się zgodnie ze wzorem: W=0,75xE (wynik egzaminu) + 0,25xS (wynik świadectwa).

Badania lekarskie nie są wymagane.

Ostatnia aktualizacja 04.03.2015



#profesjonaliści #zawodowcy

www.pans.nysa.pl