Untitled Document

PIELĘGNIARSTWO - studia magisterskie

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU STUDIÓW: PIELĘGNIARSTWO [ .pdf ]


INSTYTUT PIELĘGNIARSTWA

Kierunek studiów: PIELĘGNIARSTWO (studia magisterskie)

Pielęgniarstwo II stopnia

Tryb studiów: stacjonarne (dzienne), niestacjonarne (zaoczne)

Uzyskany tytuł: magister

Czas trwania studiów: 4 semestry (2 lata)

Przy tworzeniu programu studiów II stopnia, korzystaliśmy z doświadczeń nabytych w toku wieloletniego prowadzenia studiów licencjackich. Jako nieliczni w Polsce uwzględniamy w programie studiów problemy starzejącego się społeczeństwa, stanowiące ogromne wyzwanie na całym świecie. W naszej Uczelni istnieje możliwość rozwoju dodatkowych kompetencji z zakresu psychoterapii, seksuologii czy też nabycie uprawnień trenera predyspozycji osobowościowych.

Poprzez integrację wiedzy z różnych dziedzin, staramy się wykształcić kadrę pielęgniarską, posiadającą umiejętności i kompetencje wpływające na jakość życia społeczeństwa. Współpraca z renomowanymi uczelniami zagranicznymi zwiększa też możliwości zatrudnienia naszych Absolwentów na terenie kraju i poza jego granicami. Kwalifikacje magistra pielęgniarstwa powszechnie uznawane w krajach Unii Europejskiej stanowią także „przepustkę” do ubiegania się i uzyskania wyższych stopni naukowych.


JAK UCZYMY?

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę medyczną z dużym doświadczeniem zawodowym (profesorów, doktorów, magistrów, psychologów, pedagogów, psychoterapeutów). Mają charakter akademicki (wykłady, seminaria, ćwiczenia, zajęcia projektowe).
Prowadzone są przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego i multimedialnego. Zajęcia praktyczne odbywają się w placówkach medycznych (oddziały szpitalne), natomiast zajęcia z zakresu dydaktyki odbywają się w uczelniach zawodowych na kierunku pielęgniarstwo - studia licencjackie i Uniwersytetach Trzeciego Wieku.


CZEGO UCZYMY?

Plan studiów na kierunku pielęgniarstwo - studia stacjonarne/niestacjonarne obejmuje następujące grupy przedmiotów (moduły):

A. Nauki społeczne
- przedmioty podstawowe (zgodne ze standardem kształcenia),
- przedmioty uzupełniające (wprowadzone przez Uczelnię)
B. Nauki w zakresie opieki specjalistycznej
- przedmioty podstawowe (zgodne ze standardem kształcenia),
- przedmioty uzupełniające (wprowadzone przez Uczelnię).
C. Egzamin dyplomowy - przygotowanie pracy dyplomowej (magisterskiej) i przygotowanie do egzaminu dyplomowego, składającego się z części teoretycznej i praktycznej.
Absolwent uzyskuje tytuł magistra pielęgniarstwa, a wiążące się z tym kwalifikacje zgodne są ze standardami Unii Europejskiej w zakresie pielęgniarstwa.

NIECH INNI CI ZAZDROSZCZĄ

Instytut Pielęgniarstwa dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym (fantomy, symulatory czynności życiowych), który wykorzystywany jest do kształcenia umiejętności pielęgniarskich.
Zajęcia praktyczne odbywają się w oddziałach szpitalnych, z którymi w ramach kształcenia na poziomie licencjackim, student nie miał kontaktu (oddział dializ, Nyskie Centrum Sercowo-Naczyniowe, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca oraz Uniwersytety III Wieku).
Zakładane efekty kształcenia w części ukierunkowane zostały na problematykę profesjonalnej opieki geriatrycznej z zakresu pielęgniarstwa. Uczelnia wprowadziła do programu kształcenia dwa przedmioty do wyboru: „edukacja osób starszych i rodzin” lub „kardiologia z elementami kardiologii inwazyjnej i pielęgniarstwo kardiologiczne”. Student wybiera jeden z tych przedmiotów po ukończeniu pierwszego semestru, składając stosowną deklarację w Dziekanacie Instytutu Pielęgniarstwa.


WEJDŹ NA WYŻSZY POZIOM

W ramach kierunku działa Studenckie Koło Naukowe MEDIC. Celem koła jest organizacja prelekcji, pokazów i szkoleń z zakresu medycyny. Koło współpracuje z Hospicjum w Nysie, ZOZ w Nysie, domami pomocy społecznej, szkołami oraz firmami farmaceutycznymi. Posiadamy pracownię badań psychofizycznych, psychometrycznych i audiometrii, w której przeprowadzana jest ocena wydolności psychoruchowej seniorów na wysokiej jakości sprzęcie specjalistycznym.


Wybrane przedmioty:

  • pielęgniarstwo europejskie
  • dydaktyka medyczna
  • organizacja opieki geriatrycznej w Polsce i na świecie
  • nowoczesne techniki diagnostyczne
  • intensywna terapia i pielęgniarstwo w intensywnej opiece medycznej
  • opieka pielęgniarska nad pacjentem z chorobami krwi
  • choroby układu moczowo-płciowego oraz dializoterapia z uwzględnieniem problemów osób starszych
  • opieka pielęgniarska nad chorym na stwardnienie rozsiane
  • kardiologia z elementami kardiologii inwazyjnej i pielęgniarstwo kardiologiczne
  • podstawy kliniczne i opieka pielęgniarska w chorobach narządów zmysłów
  • ocena stanu zdrowia pacjenta w wieku podeszłym
  • choroby układu ruchu związane z wiekiem i pielęgniarstwo w ortopedii i reumatologii

Praktyki zawodowe:

Praktyki zawodowe trwają 250 godzin. Kształcenie praktyczne jest realizowane w specjalistycznych przedsiębiorstwach podmiotu leczniczego oraz placówkach oświatowo-wychowawczych.

Po studiach:

  • podjęcie pracy w szpitalach, specjalistycznych poradniach, oddziałach ratownictwa medycznego, sanatoriach, uzdrowiskach, klinikach i katedrach wyższych uczelni medycznych, szkołach, instytucjach zarządzających ochroną zdrowia, zakładach opieki społecznej, wydziałach zdrowia instytucji samorządowych, ośrodkach promocji zdrowia, infrastrukturze funduszu ochrony zdrowia
  • kontynuacja nauki na studiach doktoranckich


#profesjonaliści #zawodowcy

www.pans.nysa.pl