STUDIA II STOPNIA:
(magisterskie)
PielęgniarstwoSTUDIA I STOPNIA:
(licencjackie i inżynierskie)
Architektura   Architecture and urban
   planning (specjalność)
   Architektura światła
  (specjalność)
Bezpieczeństwo wewnętrzneKryminologia i kryminalistykaDietetykaNowa specjalność !
Dietetyka sportowa
Nowość na Filologii !
Profil praktyczny
Filologia angielskaOpis kierunkuWarunki przyjęćJęzyk biznesu: angielskiFilologia germańskaFinanse i rachunkowośćNowość na Informatyce !
Studia dzienne - tryb popołudniowy
InformatykaJazz i muzyka estradowaEdukacja artystyczna w jazzie
i muzyce estradowej
Realizacja dźwiękuKonserwacja i ochrona zabytkówKosmetologiaNowość na Pielęgniarstwie !
Studia dzienne - tryb weekendowy
PielęgniarstwoNowy kierunek !
Psychofizyczne kształtowanie człowieka
     Trener osobisty
Ratownictwo medyczneZarządzanie i inżynieria produkcjiNowa specjalność !
Zarządzanie innowacjami i projektami

PWSZ w Nysie - rekrutacja, portal dla kandydatów na studia

INSTYTUT NEOFILOLOGII

Kierunek studiów: FILOLOGIA

Specjalność: filologia angielska
Specjalizacja nauczycielska

Czas trwania, tryb i rodzaj: 3-letnie bezpłatne stacjonarne studia licencjackie - dzienne
3-letnie niestacjonarne studia licencjackie - zaoczne

NOWOŚĆ - Studia dzienne w trybie popołudniowym !!!

( Istnieje możliwość utworzenia grupy popołudniowej
w zależności od liczby kandydatów
)

Zobacz film o instytucie w HD
Rajmund Graboń
absolwent
Każdy z nas ma marzenia i cele w życiu, które chciałby spełnić. Niestety w dzisiejszych czasach bez odpowiedniego wykształcenia może okazać się to bardzo trudne. Szanse na lepszą przyszłość oferują młodym ludziom studia, na przykład na uczelniach wyższych takich jak PWSZ w Nysie! Uczelnia oferuje szeroki zakres kierunków studiów, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wszystkim zainteresowanym poznawaniem języków obcych osobiście polecam filologię angielską w Instytucie Neofilologii.
Ta specjalizacja pozwala młodym ludziom rozwinąć swoje skrzydła. Profesorowie, wykładowcy oraz grono pedagogiczne pomagają studentom osiągać maksimum ich możliwości oraz przygotowują ich do skutecznego wykorzystywania nabytych umiejętności w życiu codziennym lub w przyszłej pracy.
Jednak co najważniejsze - każdy młody człowiek, który wybierze studia na PWSZ w Nysie będzie mógł uczestniczyć w ulubionych zajęciach oraz poznawać nowych ludzi i inne kultury. Dzięki współpracy międzynarodowej z innymi uczelniami, miałem możliwość uczestnictwa w wymianie studenckiej w Turcji. Poznałem tam wielu studentów z całego świata, z którymi dzięki dobrej znajomości języka angielskiego, nadal utrzymuję kontakt.
Błażej Wilkosz, Wojciech Kosiński
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie od samego początku daje studentowi ogromne możliwości samorozwoju. Umożliwia doskonalenie swoich umiejętności, oraz zainteresowań w niezwykle szerokim zakresie jak na przykład liczne koła naukowe, sekcje sportowe, częste imprezy edukacyjne oraz wycieczki integracyjne. Filologia angielska w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, daje ogromne możliwości rozwoju w tym kierunku, zawdzięczamy to wyjątkowo profesjonalnej kadrze. Prowadzący zajęcia to w większości wykładowcy z Uniwersytetu Opolskiego a także Wrocławskiego, dzięki czemu poziom kształcenia w naszej uczelni jest porównywany do standardów innych znanych uniwersytetów. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przygotowujemy się do pracy w zawodzie nauczyciela a także tłumacza. Warto wspomnieć, że jako absolwent naszej uczelni mogę kontynuować naukę na studiach magisterskich uczelni akademickiej w całym kraju. Atmosfera na uczelni jest wyjątkowo przyjazna, a także wyraźnie odczuwa się swoistą więź pomiędzy nauczycielem a studentem. Wyjątkowym plusem jest powszechnie stosowana zasada równości, co oznacza, ze student jest traktowany w sposób sprawiedliwy i uczciwy. Ważnym aspektem jest dodatkowo możliwość udziału w programach wymiany między-narodowej, która daje nieocenione korzyści dla samego studenta. Studiowanie w zagranicznej placówce jest wspaniałym doświadczeniem a także sposobnością nawiązania nowych przyjaźni. PWSZ w Nysie ma profesjonalne zaplecze infrastrukturalne, a także specjalny program stypendialny, który ułatwi studiowanie studentom, których sytuacja finansowa do tej pory na to nie pozwalała. Jednak studia to nie tylko nauka. Nysa jest miejscem, które przyciąga zarówno nowoczesnością jak i atmosferą średniowiecznego miasteczka. Bez wątpienia można stwierdzić, że to miasto studentów, liczne kluby, puby w połączeniu z ciekawymi ludźmi i klimatem tego miejsca dają doskonałą zabawę oraz wspomnienia na całe życie. Osobiście, gdybym znów stanął przed podobnym wyborem uczelni, bez chwili wahania zdecydowałbym się na Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie. Prawdziwe studia tylko na PWSZ w Nysie!
Karolina Dyndor
absolwentka
Tym, którzy chcieliby rozpocząć naukę języka angielskiego polecam PWSZ w Nysie. Oprócz znakomitej lokalizacji Jeziora Nyskiego i pobliskich Gór Opawskich PWSZ zachęca wysokim poziomem nauczania, osiągniętym dzięki wykwalifikowanej kadrze wykładowców. Po trzech latach studiów licencjackich nabywa się wiedzę i umiejętności, które pozwalają kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia. Wykładowcy są zawsze chętni udzielić pomocy, odpowiedzieć na pytania, a poszczególne przedmioty prowadzone są z wielką pasją, która mobilizuje do wytężonej pracy. Dobre wyniki procentują w postaci stypendiów naukowych, natomiast ci, którzy kontynuują naukę na innym kierunku równocześnie mogą ubiegać się o przyznanie indywidualnej organizacji studiów - możliwe jest wtedy dopasowanie planu zajęć do własnych potrzeb. Ponadto w szkole panuje przyjazna atmosfera wśród studentów, przerwy pomiędzy zajęciami można wykorzystać na zjedzenie lub wypicie czegoś pysznego w sklepiku u Pani Jadzi. Oprócz tego studenci mogą skorzystać z szerokiej gamy kółek zainteresowań proponowanych przez Akademicką Scenę Artystyczną- m.in.: muzyka, taniec, kabaret, teatr lub integrować się w miejscowych klubach:)
Agata Fortuna
absolwentka
Jestem studentką filologii angielskiej PWSZ w Nysie. Polecam tę szkołę wszystkim stojącym przed wyborem uczelni. PWSZ oferuje bezpłatne studia stacjonarne oraz studia niestacjonarne. Do wyboru wiele kierunków. Nasza szkoła da się lubić! Studenci chętnie sobie pomagają i są bardzo życzliwi. Wykładowcy z szacunkiem odnoszą się do studentów, są otwarci i wyrozumiali. Konsekwentnie realizują program nauczania wykorzystując przy tym środki audiowizualne przez co zajęcia są bardzo ciekawe. Studentom, którzy rozpoczęli naukę na innych kierunkach, uczelnia pomaga poprzez indywidualny tok nauczania. Dodatkowym atutem szkoły są stypendia. Studenci spoza Nysy otrzymują stypendium mieszkaniowe ufundowane przez Radę Miasta, a tym, którzy otrzymają miejsce w domu studenta, uczelnia całkowicie pokrywa koszty zakwaterowania. Nysa to piękne, zabytkowe miasto. Studiując tu nie będziesz się nudzić! Malownicze położenie miasta (jeziora, góry) sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Stadiony, siłownie, baseny i fitness kluby są doskonałymi miejscami do zrelaksowania się po zajęciach a pizzerie, puby i kluby studenckie kuszą specjalnymi zniżkami dla studentów. Lubisz podróżować? Semestr za granicą? - dlaczego nie? Studenci PWSZ mają możliwość odbywania części nauki na zagranicznych uczelniach. To świetna okazja łącząca w sobie naukę, zwiedzanie i świetną zabawę. Przekonaj się, że studiując w Nysie pokochasz studia!

Bezpośrednie informacje o studiach na filologii można uzyskać pod nr tel. 514 078 725 lub mailowo: neofilologia@pwsz.nysa.pl

CO WYRÓŻNIA STUDIA W NYSIE OD STUDIÓW NA TYM SAMYM KIERUNKU W INNYCH UCZELNIACH?

Studia z zakresu filologii angielskiej w PWSZ w Nysie wyróżniają się tym, iż studenci mają możliwość uczestnictwa w zajęciach, które przygotowują zarówno do zawodu nauczyciela jak i tłumacza. Dyplom filologii angielskiej pozwala też znaleźć zatrudnienie dosłownie w każdej instytucji, gdzie wymagana jest komunikacja w języku obcym. Dzięki wykształconym w trakcie studiów nawykom myślenia i działania, student filologii angielskiej PWSZ w Nysie nabywa umiejętność argumentowania w rozmaitych sytuacjach zawodowych, co dodatkowo zwiększa szansę znalezienia atrakcyjnej pracy zarówno w Polsce jak i za granicą.

Program studiów filologii angielskiej obejmuje naukę drugiego języka obcego na różnych poziomach zaawansowania oraz umożliwia wybór trzeciego. Do wyboru oferujemy JĘZYK NIEMIECKI, CZESKI, FRANCUSKI, HISZPAŃSKI, NIDERLANDZKI ORAZ ROSYJSKI.
Biegła znajomość dwóch czy nawet trzech języków oczywiście zwiększa możliwość zatrudnienia w biurze tłumaczeń czy w każdej innej firmie współpracującej z innymi krajami na świecie.

Znamiennym jest fakt, iż sami studenci zapytani o poziom kształcenia na filologii angielskiej w PWSZ w Nysie odpowiadają, że jest on wysoki dzięki obecnej kadrze naukowej. Dzięki programowi Erasmus, studenci mają także możliwość uczestnictwa w wymianie studenckiej, wyjeżdżając na PÓŁROCZNE BĄDŹ NAWET ROCZNE STYPENDIUM do zagranicznej uczelni partnerskiej w HISZPANII, AUSTRII, BUŁGARII, CHORWACJI, CZECHACH, DANII, NORWEGII, RUMUNII LUB W TURCJI. Taka przygoda daje szansę poznania wielu studentów z całego świata, z którymi nasi absolwenci nadal utrzymują kontakt. Z kolei studenci z innych krajów, którzy goszczą w PWSZ w Nysie, stwarzają naturalną możliwość komunikacji w języku angielskim, co jednocześnie świadczy o tym, że studiowanie w Nysie jest atrakcyjne. Nie trzeba wyjeżdżać z kraju, aby poza szkolną ławą komunikować się w języku angielskim. Warto również podkreślić, że biblioteka PWSZ w Nysie zapewnia dostęp do elektronicznych akademickich baz danych, nawet z komputerów domowych, co studentom znającym język angielski bardzo ułatwia naukę i pisanie pracy dyplomowej.

Coraz częściej na uzupełnienie bądź podniesienie kwalifikacji decydują się osoby pracujące lub takie, które z różnych względów, np. z powodu wychowywania dzieci, nie mogły podjąć studiów dziennych. Wychodząc naprzeciw takim osobom Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie proponuje studia dzienne w trybie popołudniowym. Program studiów niczym nie będzie się różnił od dotychczasowego programu. Inny będzie jedynie tok prowadzenia zajęć, tzn. zostanie utworzona specjalna grupa, w której zajęcia będą odbywać się tylko po południu. Studia w trybie dziennym są oczywiście bezpłatne a studenci pracujący będą mogli korzystać z różnych przywilejów przysługujących studentom, na przykład będą mogli odbyć jeden bądź dwa semestry swoich studiów na jednej z uczelni partnerskich za granicą.

[ więcej >> ]


Koło Naukowe ACTIVE MINDS

Koło Naukowe ACTIVE MINDS, zapewnia dalszy rozwój kompetencji językowych. Poprzez wyjazdy dydaktyczne, wykłady, projekcje filmowe oraz warsztaty, których tematyka dotyczy głównie psychologii poznawczej i teorii uczenia się, studenci mają dodatkową możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego.


AKREDYTACJE:

Instytut posiada AKREDYTACJĘ Polskiej Komisji Akredytacyjnej oceniającej jakość kształcenia w naszym kraju. W czerwcu 2012, po zbadaniu dokumentów, przeprowadzeniu rozmów ze studentami i pracownikami oraz po wizytowaniu zajęć, specjaliści Polskiej Komisji Akredytacyjnej stwierdzili, że nyska filologia spełnia WSZYSTKIE kryteria oceny.


KTO PROWADZI ZAJĘCIA?

Jednym ze specjalistów na filologii angielskiej jest prof. dr hab. Tadeusz Piotrowski - wybitny teoretyk i historyk leksykografii na skalę międzynarodową, a jego zainteresowania obejmują także zagadnienia teoretycznych i praktycznych translatologii, językoznawstwa korpusowego, kontaktów językowych i innych; autor ponad 110 artykułów i recenzji, wielu książek i słowników, pod jego kierunkiem powstało ponad sto trzydzieści prac magisterskich i dziewięć rozpraw doktorskich.
W jego dorobku naukowym znajdziemy przełomową książkę dla leksykografii polskiej Z zagadnień leksykografii (Warszawa 2004), Problems in bilingual lexicography (Wrocław 1994), wyd. przez Uniwersytet Wrocławski, czy Zrozumieć leksykografię (2002), wyd. przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
W latach 1998-2003, prof. Tadeusz Piotrowski pełnił funkcję z-cy redaktora naczelnego międzynarodowego pisma International Journal of Lexicography, wydawanego przez Oxford University Press. Jest także znaczącym praktycznym leksykografem, większość znaczących słowników dwujęzycznych z angielskim w Polsce jest jego autorstwa lub opracowana została pod jego redakcją (np. wydawnictwa Langenscheidt, Klett Pons, PWN-Oxford University Press, Wilga, Spotkania, i inne). Uczestniczył w międzynarodowych projektach narodowych, np. we współpracy z Centrum Naukowym Xerox, z Bułgarską Akademią Nauk; recenzent projektów badawczych dla Komitetu Badań Naukowych w Polsce oraz dla Czeskiej Akademii Nauk, a także publikacji dla wielu wydawnictw.
Jego zainteresowania nie ograniczają się wyłącznie do językoznawstwa, albowiem był on także autorem koncepcji serii ukazującej różnorodne możliwości tłumaczenia literackiego, opracował i poprzedził wstępem teksty Edgara Allana Poe'go i Rudyarda Kiplinga.


JAK PROWADZONE SĄ ZAJĘCIA?

Zajęcia odbywają się regularnie w formie wykładów i ćwiczeń. Przebiegają w sympatycznej i pełnej zaufania atmosferze, a urozmaicane są w zależności od specyfiki danego przedmiotu (prezentacje, odczyty, projekty, pokazy filmowe itp.).
Instytut Neofilologii, poza pracowniami wyposażonymi w standardowy sposób, posiada sale ze sprzętem audio-wizualnym na bardzo wysokim poziomie.


DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ FILOLOGIĘ ANGIELSKĄ W PWSZ W NYSIE?

Znajomość języka obcego jest wartością samą w sobie, jednak umiejętność posługiwania się językiem angielskim, w okresie powszechnej globalizacji, pomaga w zrozumieniu książek i innych materiałów, które nie są dostępne w żadnym innym języku obcym. Nauka to proces, który nigdy się nie kończy, ale nie zawsze można uczyć się języka w innym kraju poznając ludzi odmiennych kultur. Tę okazję stwarza filologia angielska w PWSZ w Nysie. Poza zajęciami praktycznymi w rodzimej uczelni nyskiej, student, który zna dobrze język angielski, może rozwijać swoje kompetencje językowe przebywając na stypendium w słonecznej Hiszpanii czy Turcji. Poza oczywistą szansą zobaczenia innego zakątka świata, warto zaznaczyć, iż półroczny pobyt za granicą zmienia studentów. Ci, którzy decydują się wyjechać, wracają bardziej otwarci i pełni życia, dlatego zachęcam do studiowania filologii angielskiej w PWSZ w Nysie.

dr Agnieszka Kaczmarek, wykładowca PWSZ w Nysie


I ZJAZD ABSOLWENTÓW PWSZ W NYSIE, 01.10.2011.

od prawej: p. Ewa Gembała, p. Marta Meslik, p. Monika Wiecha, p. Daniel Jankowski oraz dr Agnieszka Kaczmarek


JAKĄ WIEDZĘ MOŻNA ZDOBYĆ NA TYCH STUDIACH?

W pierwszej kolejności studenci filologii angielskiej PWSZ w Nysie rozwijają praktyczne umiejętności posługiwania się językiem angielskim w mowie i w piśmie. Ponadto, nasz absolwent dysponuje wiedzą z zakresu języka, literatury i kultury krajów obszaru anglojęzycznego oraz wie jak przetłumaczyć zarówno tekst techniczny jak i literacki. Specjalizacja nauczycielska gwarantuje także dyplom potwierdzający kwalifikacje do nauczania języka angielskiego, co przy otwartych drzwiach do Europy z pewnością pomaga przyszłym absolwentom w znalezieniu pracy w innym kraju unijnym, czy nawet W DALEKICH CHINACH, CO NASZYM ABSOLWENTOM SIĘ UDAŁO!!! (Zobacz relację z Chin pana Tomasza Sudoła, absolwenta filologii angielskiej w Nysie).


WYBRANE PRZEDMIOTY W PROGRAMIE STUDIÓW:

 • Praktyczna nauka języka angielskiego (konwersacje, gramatyka praktyczna, czytanie, pisanie, słuchanie)
 • Fonetyka praktyczna języka angielskiego
 • Historia literatury anglojęzycznej
 • Gramatyka kontrastywna
 • Translatoryka praktyczna: przekład pisemny
 • Translatoryka praktyczna: przekład ustny
 • Technologia informacyjna
 • Psychologia
 • Praktyczna nauka drugiego języka obcego
 • Kultura z elementami historii krajów anglojęzycznego obszaru językowego

PRAKTYKI ZAWODOWE

Praktyka dydaktyczna i praktyka tłumaczeniowa.


PERSPEKTYWY PRACY

Po ukończeniu studiów absolwent filologii angielskiej w PWSZ w Nysie powinien władać językiem angielskim na poziomie C1 bądź C2 europejskiego portfolio językowego, co w praktyce oznacza biegłą umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Absolwent może podjąć pracę w:

 • szkołach państwowych i prywatnych
 • biurach tłumaczeń
 • biurach turystycznych
 • środkach masowego przekazu
 • instytucjach kulturalno-oświatowych
 • ośrodkach współpracujących z zagranicą
 • w jednostkach administracji gdzie przygotowywane są fundusze unijne
 • innych środowiskach zawodowych gdzie wymagana jest biegła znajomość języków obcych

Ostatnia aktualizacja 23.05.2016

KIERUNKI | UCZELNIA | STUDIA | REKRUTACJA | STRONA GŁÓWNA PWSZ | AKTUALNOŚCI | KONTAKTY
Zobacz nasz profil na FACEBOOK
stat4u