STUDIA II STOPNIA:
(magisterskie)
PielęgniarstwoSTUDIA I STOPNIA:
(licencjackie i inżynierskie)
Architektura   Architecture and urban
   planning (specjalność)
   Architektura światła
  (specjalność)
Bezpieczeństwo wewnętrzneKryminologia i kryminalistykaDietetykaNowa specjalność !
Dietetyka sportowa
Nowość na Filologii !
Profil praktyczny
Filologia angielskaJęzyk biznesu: angielskiFilologia germańskaFinanse i rachunkowośćNowość na Informatyce !
Studia dzienne - tryb popołudniowy
InformatykaJazz i muzyka estradowaEdukacja artystyczna w jazzie
i muzyce estradowej
Realizacja dźwiękuKonserwacja i ochrona zabytkówKosmetologiaOpis kierunkuWarunki przyjęćLista przedmiotówNowość na Pielęgniarstwie !
Studia dzienne - tryb weekendowy
PielęgniarstwoNowy kierunek !
Psychofizyczne kształtowanie człowieka
     Trener osobisty
Ratownictwo medyczneZarządzanie i inżynieria produkcjiNowa specjalność !
Zarządzanie innowacjami i projektami

PWSZ w Nysie - rekrutacja, portal dla kandydatów na studia

INSTYTUT KOSMETOLOGII

Kierunek studiów: KOSMETOLOGIA

Specjalności: technologia kosmetyków, kosmetologia specjalistyczna

Czas trwania, tryb i rodzaj: 3-letnie bezpłatne stacjonarne studia licencjackie - dzienne
3-letnie niestacjonarne studia licencjackie - zaoczne

Zobacz film o instytucie w HD
Kamila Frankiewicz
Studia na kierunku kosmetologia na PWSZ w Nysie pozwoliły mi na pogłębianie moich zainteresowań i pasji. Szeroka gama przedmiotów poszerzyła moją wiedzę i umiejętności. Zajęcia przy użyciu nowoczesnych urządzeń podnoszą jakość kształcenia studentów. tym samym podwyższają nasze umiejętności, a co za tym idzie konkurencyjność na rynku pracy. Zajęcia prowadzone przez wyspecjalizowanych fachowców motywują do dalszej pracy. Sympatyczne grono studentek umila czas na zajęciach i w czasie wolnym od zajęć. Na studia do Nysy trafiłam zupełnie przypadkiem, bo nigdy nie brałam Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pod uwagę. Marzyłam, jak każdy o studiowaniu w jakimś większym mieście. PWSZ jest jeszcze młodą uczelnią, dość mało znaną, która dopiero wyrabia sobie prestiż. Z roku na rok opinia ta jest lepsza, absolwenci PWSZ są, coraz chętniej zatrudniani w różnych placówkach, w których liczy się wiedza i umiejętności, a nie pieczątka znanej uczelni z dużego miasta. PWSZ stawia nie tylko ogromny nacisk na wiedzę, ale także uczy wykorzystywać ją na zajęciach praktycznych, dzięki czemu jesteśmy lepiej przygotowani do zawodu. Atmosfera panująca na uczelni, zaangażowanie, wiedza i niejednokrotnie wyrozumiałość wykładowców i prowadzących zajęcia sprawia, że studiowanie staje się przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem.
Marta Socha
Już w liceum zainteresowała mnie kosmetologia, wtedy pojawiała się jako nowy kierunek na studiach. Trafiłam do Nysy i wiem, że była to jedna z najlepszych decyzji mojego życia. Studiuję to, co lubię, co mnie interesuje, zdobywam wiedzę, nowych znajomych, rozwijam się. Jestem przekonana, że po studiach nie będę miała większego problemu ze znalezieniem pracy, bo mam dużo możliwości, wiedzę i umiejętności zdobyte na uczelni. Dzięki tak dużej rozpiętości ćwiczeń praktycznych zajęcia i samo studiowanie nie jest nudne - nie jest jedynie suchą teorią. Osobom wahającym się, gdzie podjąć studia - zdecydowanie polecam PWSZ w Nysie.

CO WYRÓŻNIA STUDIA W NYSIE OD STUDIÓW NA TYM SAMYM KIERUNKU W INNYCH UCZELNIACH?

Posiadamy największy limit miejsc, a o przyjęciu decyduje konkurs świadectw. Na studiach niestacjonarnych proponujemy konkurencyjne czesne i nie wymagamy tytułu technika usług kosmetycznych. Posiadamy zaplecze dydaktyczne na najwyższym poziomie - uczelnia dysponuje trzema pracowniami kosmetologii, które znajdują się w nowym budynku i są wyposażone w najnowszy sprzęt wysokiej klasy. W trakcie nauki zapewniamy profesjonalne kosmetyki, na których studenci uczą się i pracują. Wykłady prowadzone są w budynku posiadającym nowocześnie wyposażone sale wykładowe (projektory multimedialne, laptopy, strefa Wi-Fi). Ponadto uczelnia dysponuje nowymi i doskonale wyposażonymi pracowniami m.in.: chemii, anatomii, fizjologii, fizjoterapii i masażu, salą fitness oraz pracowniami komputerowymi. Nauka prowadzona jest przez wysoko wykwalifikowaną kadrę dydaktyczno-naukową.


WYPOSAŻENIE/SPRZĘT

Nasza uczelnia posiada sale wykładowe wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny (projektory multimedialne, laptopy, strefa
Wi-Fi).
Studenci podczas swoich zajęć laboratoryjnych czy ćwiczeń korzystają z w pełni wyposażonych pracowni i laboratoriów. Między innymi:

Pracownia kosmetologii - w pracowni odbywają się ćwiczenia
z przedmiotów: Kosmetologia stosowana, Kosmetologia upiększająca, lecznicza i specjalistyczna.
Wyposażenie pracowni stanowią m.in.:

 • Fotele kosmetyczne 4- funkcyjne Atena
 • Fotele kosmetyczne (Ionto-Comed)
 • IPL Record (Activ)
 • Aparat do sonoterapii i masażu próżniowego (Sorissa)
 • Frezarki do pedicure (Ionto-Comed)
 • Autoklaw
 • Aparat do mikrodermabrazji diamentowej (Rubica)
 • Aparat do mikrodermabrazji korundowej (Reviderm)
 • Aparaty do pilingu kawitacyjnego (Rubica)
 • Kombajny kosmetyczne 8- funkcyjne (Ionto-Comed)
 • Wanny do parafiny
 • Myjki ultradźwiękowe
 • Podgrzewacze do wosku
 • Lampy "Lupy"
 • Aparat do elektrostymulacji (Ionto-Comed)
 • + Zestawy kosmetyków profesjonalnych

Pracownia dermatologii - w pracowni odbywają się ćwiczenia z przedmiotu: Dermatologia i Onkologia Dermatologiczna.
Wyposażenie pracowni stanowi:

 • lampa Wooda,
 • dermatoskop,
 • mikroskop,
 • zestaw preparatów histopatologicznych skóry,
 • projektor multimedialny,

Pracownia chirurgii plastycznej - w pracowni odbywają się ćwiczenia z przedmiotu z przedmiotu: Chirurgia plastyczna.
Wyposażenie pracowni stanowi:

 • sztuczna skóra,
 • zestawy do szycia (igły, imadła, pęsety, nici chirurgiczne, nożyczki),
 • filmy dydaktyczne,

Pracownia fizjoterapii - w pracowni odbywają się ćwiczenia z przedmiotu: Fizjoterapia.
Wyposażenie pracowni stanowią m.in.:

 • Terapeutyczny stół trzysekcyjny z regulacją wysokości,
 • Maty rehabilitacyjne AIREX,
 • Piłki rehabilitacyjne o różnych średnicach,
 • Goniometr,
 • Pasy do terapii manualnej,
 • Model kostny człowieka,
 • Tablice poglądowe z układem: kostnym, mięśniowym i nerwowym,
 • Lampa emitująca światło podczerwone i ultrafioletowe,
 • Dwukanałowy aparat do elektroterapii, sonoterapii i terapii skojarzonej,
 • Laser biostymulacyjny ze skanerem,
 • Aparat do terapii polem magnetycznym małej częstotliwości,
 • Aparat do terapii impulsowym polem magnetycznym wielkiej częstotliwości.

KTO PROWADZI ZAJĘCIA?

Zatrudniamy wybitnych nauczycieli akademickich z wieloletnią praktyką dydaktyczną i zawodową zdobytą na najlepszych polskich uczelniach. Są to specjaliści, których prace są publikowane nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.
Podstawą naszego instytutu jest kadra:

 • 3 profesorów,
 • 8 doktorów,
 • 2 lekarzy medycyny,
 • 11 magistrów, praktyków z doświadczeniem.

JAK PROWADZONE SĄ ZAJĘCIA?

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, zajęć tablicowych oraz zajęć praktycznych (ćwiczeń).
Wykłady prowadzone są w nowym budynku posiadającym nowocześnie wyposażone sale wykładowe (projektory multimedialne, laptopy, strefa Wi-Fi).
Ćwiczenia tablicowe prowadzone są w grupach 36 osobowych.
Ćwiczenia praktyczne prowadzone są w maksymalnie 18-osobowych grupach. Uczelnia dysponuje nowymi i doskonale wyposażonymi pracowniami: kosmetologii, chemii, anatomii, fizjologii, fizjoterapii i masażu, salą fitness oraz pracowniami komputerowymi. Studenci w trakcie zajęć praktycznych z zakresu kosmetologii, wizażu, fizjoterapii, masażu i odnowy biologicznej uczą się i pracują w parach wykonując zabiegi na sobie, dzięki temu mają możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności zawodowych. W trakcie nauki zapewniamy profesjonalne kosmetyki, na których studenci uczą się i pracują. Studenci mają możliwość doskonalenia się w zawodzie uczestnicząc w zajęciach w ośrodkach odnowy biologicznej, w szkoleniach firm krajowych i zagranicznych, wyjazdach na targi i konferencje naukowe. Każdy zainteresowany może wstąpić do koła naukowego, co daje dodatkową możliwość poszerzania swojej wiedzy z zakresu kosmetologii, chemii czy dermatologii. Nauka prowadzona jest przez wysoko wykwalifikowaną kadrę dydaktyczno-naukową.

JAKĄ WIEDZĘ MOŻNA ZDOBYĆ NA TYCH STUDIACH?

W ramach kierunku prowadzone są dwie specjalności: kosmetologia specjalistyczna oraz chemia i technologia kosmetyczna. Program studiów obejmuje przedmioty kształcenia ogólnego, przedmioty podstawowe i kierunkowe oraz w zależności od wybranej specjalności przedmioty specjalnościowe. Osoby studiujące kosmetologię w pierwszej kolejności muszą poznać podstawowe dziedziny wiedzy, w tym biochemię, biofizykę, biologię i genetykę. Jest to fundamentalna wiedza niezbędna do zrozumienia budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, stanowiących treści przedmiotów anatomia i fizjologia. Nauczanie przedmiotów mikrobiologia, wirusologia, toksykologia i immunologia pozwala studentom na poznanie przyczyn i patogenezy chorób, w szczególności tych, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wygląd i funkcję skóry. Kosmetolog w codziennej pracy stosuje różne substancje chemiczne bezpośrednio aplikowane na skórę i często wnikające głęboko w jej struktury. Substancje te stosowane w sposób niefachowy mogą przynieść szkodę, dlatego w specjalności tej niezbędna jest wiedza z zakresu farmakologii, farmakognozji, receptury leków i kosmetyków oraz wpływu środków farmaceutycznych, konserwujących i zapachowych na poszczególne warstwy skóry. Stan poczucia zdrowia to nie tylko dobry wygląd i brak dolegliwości, ale również dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Zagadnienia z tego zakresu objęte są programami z przedmiotów, techniki relaksacyjne, fizjoterapia i masaż. Większą liczbę zajęć stanowią zajęcia praktyczne w trakcie których student zdobywa wiedzę i nabiera umiejętności zawodowych uczestnicząc w takich zajęciach jak kosmetologia pielęgnacyjna, upiększająca i lecznicza, wizaż i stylizacja, fizjoterapia i masaż, odnowa biologiczna oraz techniki relaksacyjne i zajęcia fitness.

Absolwent po ukończeniu nauki zdobywa wyższe wykształcenie zawodowe w zakresie kosmetologii i tytuł licencjata - kosmetologa. Kwalifikacje absolwenta obejmują wiedzę z zakresu:

 • nauk medycznych i biologicznych takich jak anatomia, fizjologia, patofizjologia,
 • dermatologii, alergologii, psychologii, fizjoterapii, farmakologii, biochemii i dietetyki,
 • chemii i toksykologii surowców kosmetycznych,
 • receptury i technologii form kosmetyku,
 • kontroli jakości wyrobu kosmetycznego i badań aplikacyjnych nowych kosmetyków,
 • zasad przeprowadzania diagnostyki i zabiegów z zakresu kosmetyki zachowawczej, upiększającej i korekcyjnej,
 • ekonomiki i marketingu w obrocie produktami kosmetycznymi,
 • ustawodawstwa zawodowego.

Celem kształcenia na kierunku kosmetologia jest wyszkolenie specjalistów w wymienionych wyżej dziedzinach. Głównym obszarem działania kosmetologii jest ciało człowieka, należy więc od specjalistów w tej dziedzinie oczekiwać szerokiej i fachowej wiedzy, dużego zaangażowania i poczucia odpowiedzialności.


PRAKTYKI ZAWODOWE

Praktyka zawodowa jest jednym z ważnych elementów kształcenia zawodowego. W trakcie praktyki studenci mają za zadanie samodzielnie i praktycznie wykorzystywać nabyte wiadomości teoretyczne z różnych dziedzin: kosmetologii, dermatologii, fizykoterapii, estetyki, psychologii oraz doskonalić poznane na ćwiczeniach umiejętności. Kształcą również pożądane w tym zawodzie postawy.

4-tygodniowe praktyki po I i II roku studiów odbywają się w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA na terenie całego kraju. Istnieje również możliwość odbycia praktyk zawodowych poza granicami Polski.


PERSPEKTYWY

 • praca w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach odnowy biologicznej i ośrodkach SPA, gabinetach dermatologicznych, firmach produkujących kosmetyki, sieciach dystrybucji kosmetyków oraz firmach kosmetycznych
 • kontynuacja edukacji na studiach drugiego stopnia w wybranej uczelni w kraju lub za granicą

OFERTA POZADYDAKTYCZNA

W roku akademickim 2008/2009 w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego "EZIS" odbyło się wiele szkoleń i pokazów m.in.:

 • W dniach 23-24 maja 2009 roku odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawicieli firmy GEHWOL. Zostały tu zaprezentowane nie tylko preparaty najwyższej jakości do specjalistycznej pielęgnacji stóp, ale także urządzenia i sprzęty do gabinetu kosmetycznego niemieckiej firmy Gerlach Technik GmbH.
 • Dnia 11.05.2009 r. odbyło się szkolenie firmy Thalion dla studentów II roku Kosmetologii. Przedstawicielka tej firmy, opowiadała o istniejącym od dawna Laboratorium Thalion. Firma ta bogata w doświadczenia z zakresu technologii i receptury morskich produktów, stworzyła unikalną gamę morskich produktów dla Salonów Odnowy Biologicznej i Centrów SPA.
 • Dnia 4 maja 2009 roku w Instytucie Kosmetologii PWSZ w Nysie odbył się pokaz makijażu permanentnego wykonanego przez Szwedo Group z Prudnika. W pokazie wzięli udział studenci III roku kosmetologii oraz członkowie SKN "EZIS".
  Szwedo Group jest producentem innowacyjnych na rynku urządzeń do makijażu permanentnego, tzw. trwałego.
 • Dnia 29.03.2009 r. odbyło się szkolenie NAIL - ART firmy HOLLYWOOD NAILS. Szkolenie obejmowało zdobienie paznokci przy użyciu: lakierów kolorowych, żeli kolorowych (metoda światłoutwardzalna ) oraz akrylu ( metoda samoutwardzalna ). Dodatkowo do zdobnictwa wykorzystywano takie materiały jak: cyrkonie, koraliki, perełki, niteczki, motylki 3D, różyczki, ozdoby z metalu, kwiatki z materiału, szklany bulion, cekiny, brokaty itp.

W planie kolejne warsztaty i wykłady.

Ostatnia aktualizacja 8.05.2014

KIERUNKI | UCZELNIA | STUDIA | REKRUTACJA | STRONA GŁÓWNA PWSZ | AKTUALNOŚCI | KONTAKTY
Zobacz nasz profil na FACEBOOK
stat4u